שיפוץ בית חם לנערות חרדיות בסיכון

הבית החם לנערות לאוכלוסייה החרדית ממוקם  בשכונה ג’ בבאר שבע. ונותן מענה לנערות בגילאי 13 -16 מרחבי העיר, המשתייכות לאוכלוסייה החרדית בעיר באר-שבע. בית זה פועל ארבעה ימים בשבוע ונותן מענה לשני פרויקטים לאוכלוסייה זו.  בפרויקט הראשון ישנם כ- 20 נערות ובשני כ- 17 נערות.

 

מטרה:

מתן ליווי  ומענה מקצועי, טיפולי ורגשי לנערות על פי צרכיהן כגון: הפסקת  ההתנהגויות השליליות של הנערה והחזרתה למסלול החיים הנורמטיביים. הקניית כלים לבילוי זמן פנוי בצורה חיובית, עזרה בלימודים וסיפוק צרכים בסיסיים לנערות. סיוע במניעת התנהגויות סיכוניות של הנערות כגון: שוטטות, התרועעות עם בני מיעוטים, שימוש באלכוהול וסמים, קיום יחסי מין בלתי מובחנים, התנהגויות אובדניות, פגיעות עצמיות ונשירה ממסגרת לימודים ועוד. לכל בית יש תכנית עבודה חודשית ושנתית, ולכל נערה נתפרת תכנית טיפולית אישית שבה מוגדרים מטרות ויעדים טיפוליים לכל נערה ונערה.


צוות הבית החם מורכב מעובדת סוציאלית, מדריכה ואם בית, וכן צוות של מתנדבים. הצוות נמצא בקשר שוטף עם גורמי בית הספר על מנת לעקוב אחר מצב הנערה.
הנערות מגיעות לבית החם ישירות מבית הספר, ומקבלות ארוחה חמה. הנערות משתפות בזמן זה במה שעבר עליהן במהלך היום ועוד. לאחר מכן, הנערות משתלבות בפעילות טיפולית, לימודית או חברתית.

הפעילות בבית החם היא בין השעות 14:00 ועד 19:00 ומהווה גם מסגרת בימי החופשות מבית הספר.
בבית מתקיימות סדנאות טיפוליות כגון: דרמה, פוטו תרפיה , ריקוד, ספורט ועוד. כמו כן מועברות תכניות בשיתוף מסל”ן, הרשות למלחמה בסמים, ארגון לתת. 
הבנות נחשפות לחיים נורמטיביים אחרים המצופים מבנות גילן שלא היו מקבלות ללא הבית החם.

 

הצורך:

שיפוץ פנים: 

  • שיפוץ והתאמת המטבח
  • שיפוץ השירותים :  הבית נמצא במבנה אשר בעברו היה גן ילדים ומצריך הסבה למסגרת למבוגרים (לדוג’: הכיורים בשירותים הם של ילדים קטנים ומצריכים הסבה לשירותים של בוגרים).
  • יש צורך בתיחום חדר לעו”ס (כרגע זה תחום בדלת הזזה). 
  • יש צורך בצביעה של כל הבית ולהצטיידות.
  • עקב המצב הביטחוני וחשיבות המסגרת לנערות, אנו מבקשים הקמת ממ”ד במבנה הבית החם, הקמת הממ”ד תשמש בזמן חירום גם את בנות הבית החם וגם את ילדי המועדונית

שיפוץ גינה:

לבית יש חצר גדולה ובעלת פוטנציאל אשר אינה מנוצלת ויש צורך בריצופה, תיחומה, בניית פרגולה ומרחבים חיצוניים אשר בהם יוכלו הנערות לפרוק אנרגיות. מאחר שמתקיימות גם פעילויות של הנערות ואימותיהן, עולה חשיבות רבה לסידור ושיפוץ החצר, כך שיתאפשר להשתמש בה בצורה יעילה ומכובדת יותר למגיעות. כמו כן, יש צורך בסגירה חיצונית של כל המתחם